oojami.com | Oojami Official Website

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

MP3 PLAYER LOADING

 


BIOgraphy

Necmi Cavlı / Bodrum  

Oojami is the brainchild of Necmi Cavli, originally a native of Bodrum, a popular Turkish holiday resort nestling on the banks of Aegean Sea. He moved to London in the nineties and started DJ’ing his own music in a small basement club in the Turkish quarter of North London. At the time nobody, including himself, predicted the exciting journey that he has was about to undertake. Over the last 8 years Oojami has produced 5 albums (three of them internationally released on Miles Copland’s (ex-manager of Sting and the Police label), played hundreds of gigs in over 15 countries, including a tour of the US/Canada, and featured on more than 30 compilations around the world. Recently he’s begun writing soundtracks for major Hollywood movies, and his music has been licensed to EMI Arabia – the biggest label in the Middle East.

The success of the Oojami’s album Bellydancing Breakbeats established Oojami in the international bellydancing scene, particularly in the US. He contributed to a new style of fusion for bellydancers, as exemplified by The Bellydance Superstars. As if life couldn’t get any better, sexy French actress Audrey Tatou was seen gyrating her hips to Oojami’s song “Fantasy” in the cult film Dirty Pretty Things. Songs also featured in Body of Lies of Leonardo Di Caprio.


Necmi Cavlı / Bodrum 

Londra da kurduğu Oojami  gurubu  Amerikan plak sirketi CIA ile 4 album çıkardı.  Police ve REM gibi guruplari ilk cikaran Miles Copland'in sirketi CIA  ile çıkan bu albümlerde kültürel motiflerimizi modern unsurlarla birleştirdi. Müziklerinin yanı sıra zengin bir görsel show ile son yıllarda 20 değişik ülkede 300 den fazla konser verdi ve vermeye devam ediyor Oojamı gurubu.

Müzikleri Leonardo Di Caprio (Body of Lies), Audrey Tautou (Dirty PrettyThings) gibi Hollywood  filmlerinin yanısıra birçok derleme albüm, müzikal  ve belgesellerde de kullanıldı. Müzikleri  Belly Dancing Super Stars adlı uluslararası müzikalin showlarında, DVD ve CD lerinde sürekli olarak kullanılmaktadır.

Oojami  çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından desteklendi ve ödüllendirildi. İngiltere’de British Council, Art Council gibi organizasyonlar tarafindan desteklendi.  İspanya da Dış İşleri Bakanlığının kurdugu Casa Mediterinie adlı organizasyondan Akdeniz kültürlerini tanıtıp geliştirdiği için Temmuz 2010 da Zaragozadaki konserleri sırasında Casa De Mediterinie ödülü verildi.

Necmi Cavlı Oojami grubunun yanı sıra İngiltere de  ciddi bir basın ve  kurumsal destek alan  Hubble Bubble adı altında 35 organizasyon yaptı. Grand Bazaar Festivali adı altındaki bu organizasyonlarla  kültürümüz başarılı bir şekilde gençliğe ve büyük kalabalıklara tanıtıldı.